Peeling enzymatyczny, chemiczny, mechaniczny a kawitacyjny – poznaj różne rodzaje peelingów

Czy zastanawiasz się czasem, który peeling będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź, czym różni się peeling enzymatyczny od kawitacyjnego, chemicznego i mechanicznego. Wiedza o tym, czym są różne rodzaje peelingów, to wiedza o tym, jak dobrze dbać o swoją skórę.

Peeling jako podstawa pięknego wyglądu

Natura zafundowała nam samoistny proces pozbywania się komórek naskórka. Ten inteligentny mechanizm bardzo dobrze działa, kiedy jesteśmy młodzi. Z czasem jednak natura robi się zapominalska, na czas nie usuwa zużytych komórek, trochę się leni. Trzeba ją więc zmobilizować do działania, a konkretnie mówiąc, zastosować peeling, odpowiednio dobrany do typu skóry.

Tego typu pielęgnacja stosowana jest już od czasów Starożytnego Egiptu. Dziś jednak, w miarę rozwoju nowoczesnych technologii kosmetycznych, co rusz pojawiają się nowe rodzaje peelingów i ich odmiany. Część z nich wykonać możesz bezpiecznie u siebie w domu, inne, takie jak peeling kawitacyjny lub chemiczny, raczej w gabinetach kosmetycznych. Część działa głęboko, inne, np. peeling enzymatyczny, łagodnie, oczyszczając jedynie zewnętrzną warstwę skóry.

Stosowanie peelingów należy traktować przede wszystkim jako niezbędny element pielęgnacji, pobudzający skórę do odnowy. Pozbywanie się zbędnych komórek poprzez peeling stanowi rodzaj wsparcia naturalnego procesu złuszczania. Ponadto stosowanie peelingów przygotowuje skórę do przyjęcia składników zawartych w kremach, maskach i serach. Peelingi ułatwiają wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry, gwarantując optymalną regenerację.

Fizjologiczny proces złuszczania

Pozbywanie się martwego naskórka jest procesem fizjologicznym, co oznacza, że jest to zupełnie naturalna czynność organizmu. Nasza skóra składa się z warstwy wewnętrznej, nazywanej skórą właściwą oraz z zewnętrznego naskórka. Ta najbardziej zewnętrzna powierzchnia naskórka, czyli warstwa rogowa, zbudowana jest wyłącznie z martwych komórek.

Okazuje się, że mimo swojej „martwej” natury, to właśnie komórki naskórka sprawiają, że wyglądamy na zdrowe i wypoczęte, bądź zmęczone i bez energii. Kiedy z wiekiem proces złuszczania się skóry ulega wydłużeniu, to wówczas skóra zaczyna wykazywać zwiększoną tendencję do wysuszania, staje się szara, przez co wyglądamy starzej, a nam przecież zależy na świeżości i efekcie rozjaśnienia. Peeling posiada zatem wiele przydatnych zastosowań od ogólnej poprawy kondycji skóry po odmłodzenie czy złagodzenie objawów chorób skórnych.

Różne rodzaje peelingów i ich popularne odmiany

Aktualnie największą popularnością cieszą się cztery podstawowe rodzaje peelingów:

  • peeling enzymatyczny
  • peeling mechaniczny
  • peeling chemiczny
  • peeling kawitacyjny.

Dwa pierwsze peelingi możesz śmiało wykonać w zaciszu własnego domu, korzystając z powszechnie dostępnych kosmetyków. Na dwa ostatnie lepiej jest umówić się w profesjonalnym gabinecie zabiegowym. Poniżej opowiadamy, czym się między sobą różnią i do jakiej cery najlepiej je stosować.

Peeling enzymatyczny – łagodnie, z troską o skórę wrażliwą i trądzikową

Pierwsza grupa to najmniej inwazyjne peelingi enzymatyczne. Polecane są szczególnie dla skóry wrażliwej (choć z powodzeniem mogą mieć zastosowanie do wszystkich rodzajów skóry). Stanowią najbardziej bezpieczny rodzaj peelingów. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych i chemicznych działają delikatnie, usuwając martwe komórki naskórka bez ryzyka podrażnień.

Doskonałym produktem tego typu jest Phenomé. Jest to doskonały peeling do cery wrażliwej lub trądzikowej, a to dlatego, że jest całkowicie bezinwazyjny – nie szoruje powierzchni skóry żadnymi drobinkami, nie powoduje więc podrażnień i nie narusza pH skóry. Wyśmienicie sprawdza się również jako peeling do cery naczynkowej.

Sekretem jego złuszczającego działania są pochodzące z roślin enzymy, które bezpiecznie rozpuszczają górne warstwy naskórka. Wiele z tych enzymów posiada również dodatkowe, dobroczynne właściwości – np. papaina rozjaśnia skórę, a bromelaina przyspiesza gojenie się ran, które często powstają przy trądziku. W ten sposób dobry, naturalny peeling enzymatyczny nie tylko oczyszcza i wygładza, ale również koi.

Ciekawostka: coraz bardziej popularny peeling trychologiczny do skóry głowy dostępny jest zarówno w formie enzymatycznej, jak i mechanicznej. Warto więc sprawdzić jego skład.

Peeling mechaniczny – grubo- lub drobnoziarniste szorowanie

Tego typu kosmetyk lub zabieg ściera górne warstwy naskórka w sposób mechaniczny, tj. poprzez szorowanie powierzchni skóry odpowiednio dobranym materiałem złuszczającym. Nie jest on wskazany dla skóry wrażliwej i naczynkowej, ale z pewnością sprawdzi się w przypadku skóry normalnej i mieszanej. Do złuszczania twarzy świetnie nadaje się naturalny peeling z proszkiem ryżowym oraz peeling cukrowy.

Jeśli zaś chodzi o peeling do ciała, to zazwyczaj najczęściej sięgamy po popularny scrub, taki jak peeling kawowy lub peeling cukrowy, które występują w odmianie gruboziarnistej lub drobnoziarnistej. Poza ziarnami kawy lub kryształkami cukru dobry scrub zawiera w sobie również organiczny kompleks olejków roślinnych, które zauważalnie odżywiają i natłuszczają skórę. Przykładem może być nasz peeeling cukrowy Cukrowy peeling do ciała NOURISHING , który pozostawia na skórze właśnie taki przyjemny film.

Co ważne, jako peeling do cery tłustej lepiej sprawdzi się gruboziarnisty peeling kawowy, cukrowy lub solny, a jako peeling do cery mieszanej lub normalnej peeling drobnoziarnisty.

Ciekawostka: wykonywana w salonach kosmetycznych dermabrazja oraz mikrodermabrazja to również rodzaje mechanicznego peelingu.

Peeling chemiczny – najczęściej peeling kwasowy w gabinecie

Peeling chemiczny zawdzięcza swoją nazwę laboratoryjnie opracowanym substancjom złuszczającym. Najczęściej są nimi kwasy i to z tego powodu równie popularną nazwą na tego typu preparaty jest peeling kwasowy. Kolejne jego odmiany biorą swoje nazwy od konkretnych kwasów, np. peeling migdałowy od kwasu migdałowego.

Co istotne, peelingi chemiczne bazują na trzech różnych kwasach, charakteryzujących się różną siłą działania:

  1. Kwasy AHA wykazują właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. W zależności od stężenia mogą mieć różne zastosowanie. W bardzo niskich stężeniach działają wyłącznie na zewnętrzną warstwę naskórka. W przypadku wyższych stężeń działają na głęboką warstwę skóry, wywołując efekt złuszczenia i oczyszczenia.
  2. Kwasy PHA to najdelikatniejsze z kwasów chemicznych. Idealne dla osób ze skórą wrażliwą, ze skłonnościami do podrażnień. Działają łagodniej od kwasów AHA i nie wywołują efektu złuszczenia skóry.
  3. BHA to najmocniejszy z kwasów chemicznych, inaczej kwas salicylowy. Świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku. Oczyszcza pory i działa przeciwzapalnie. Przy stosowaniu tego kwasu należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio dobrać stężenie.

Z uwagi na to, że peeling chemiczny jest dość inwazyjny i występuje przy nim ryzyko spalenia lub osłabienia bariery ochronnej skóry, najlepiej jest wykonywać go pod okiem specjalisty w gabinecie kosmetycznym.

Peeling chemiczny stosuje się najczęściej jako głęboki peeling do cery dojrzałej ponieważ pomaga wygładzić zmarszczki i usunąć przebarwienia. Nierzadko decydują się na niego również osoby z trądzikiem, albowiem wspomaga jego leczenie.

Ciekawostka: jeśli zdecydujesz się na peeling kwasowy, to pamiętaj, że przez kilka dni po zabiegu należy unikać słońca i używać kremów z filtrami UV.

Peeling kawitacyjny – czyli peeling ultradźwiękowy

Ostatnim peelingiem z naszej listy jest peeling kawitacyjny. Podobnie jak peeling chemiczny, zalicza się go do tzw. peelingów głębokich, docierających do głębszych warstw skóry. W przeciwieństwie jednak do kwasów uznawany jest za niezwykle bezpieczny nawet dla cery wrażliwej, a co więcej, jest całkowicie bezbolesny. Jest to bardzo popularny zabieg, znajdujący się w ofercie większości gabinetów kosmetycznych.

Peeling kawitacyjny przeprowadza się za pomocą specjalnej maszyny emitującej fale ultradźwiękowe o częstotliwości 28 kHz. Jako że urządzenie wysyła ponad 28000 impulsów na sekundę, to w zderzeniu ze skórą, tworzy na jej powierzchni pęcherzyki kawitacyjne, które następnie ulegają rozbiciu. W ten sposób złuszczają się kolejne warstwy naskórka.

Ciekawostka: zjawisko kawitacji zaobserwować możemy każdego dnia w naszym otoczeniu. Przykładem może być szum czajnika, jaki słyszymy po jego włączeniu.

Peelingi do ciała

Nasze wprowadzenie do tematu peelingów, dotyczyło przede wszystkim peelingów do twarzy. Skupiliśmy się na tej najbardziej newralgicznej i narażonej na działanie słońca skórze, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Ale oczywiście nie zapominamy o reszcie ciała – peelingi do ciała (np.: Cukrowy peeling do ciała NOURISHING ) zostawiliśmy na deser.

Skóra na ciele nie jest tak delikatna, jak ta na twarzy. Bardzo dobrze reaguje na peeling mechaniczny. W Phenomé przygotowaliśmy dla Was trzy peelingi do ciała. Nasz cukrowy peeling Cukrowy peeling do ciała NOURISHING to apetycznie pachnący produkt na bazie brązowego cukru, który złuszcza, pobudza do odnowy, jednocześnie pozostawiając skórę nawilżoną i jedwabiście gładką. Mamy też dwa peelingi przeznaczone do konkretnych partii ciała: peeling do dłoni i peeling do stóp . Ten pierwszy, nasz naturalny pumeks ze skały wulkanicznej, złuszcza, usuwa martwy naskórek i pozostawia przyjemne uczucie lekkości. (Naprawdę kochamy ten miętowy chłodek na stopach). 🙂 Drugi peeling, dedykowany skórze dłoni, jest delikatniejszy i zawiera drobne kryształki cukru, które w towarzystwie olejków pielęgnują naskórek, złuszczając i nawilżając.

Pozbywanie się martwego naskórka jest naturalnym procesem fizjologicznym, niezbędnym do regeneracji skóry. Z wiekiem proces ten przebiega coraz mniej sprawnie, a skóra nabiera tendencji do przesuszania się. Warto więc pobudzać skórę do działania przez złuszczające zabiegi kosmetyczne, czyli peelingi. Są one tak naprawdę absolutną podstawą pielęgnacji i niezbędnym przygotowaniem skóry na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w kremach i balsamach. Ważne, żeby były właściwie dobrane do rodzaju i potrzeb naszej skóry.