Dbasz o zdrową dietę i starasz się unikać produktów zawierających sztuczne konserwanty czy barwniki? Czas teraz pomyśleć o swojej skórze – poznaj różnice między kosmetykami naturalnymi a organicznymi i dowiedz się, jak wybór odpowiednich produktów może wpłynąć na zdrowie Twojej skóry.
Współczesny konsument wie, że pielęgnacja skóry nie może być przypadkowa, a świadome wybory kosmetyków to ukłon w stronę zdrowia naszej skóry, która jest z nami całe życie i chroni narządy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, usuwa z organizmu szkodliwe substancje, a jednocześnie syntezuje witaminę D. Przy tak ciężkiej pracy zasługuje na troskę i odpowiednią pielęgnację.
Sprawdź: Naturalne metody pielęgnacji skóry twarzy po 40 roku życia
Parafrazując klasyka – kosmetyk naturalny czy kosmetyk organiczny? Oto jest pytanie! Poznaj kluczowe różnice między tymi produktami, bo choć terminy kosmetyki naturalne i organiczne często są używane zamiennie, to jednak istnieje między nimi pewna różnica.
Czym są kosmetyki naturalne
Kosmetyk jest naturalny wtedy, kiedy został wytworzony ze składników pochodzenia naturalnego – roślinnego, zwierzęcego, mineralnego. Substancjami aktywnymi, które w tym kosmetyku odpowiadają za zdrowie i piękno skóry, są wyciągi, ekstrakty, masła i oleje roślinne, a także hydrolaty, czyli wody roślinne będące ubocznym produktem w procesie otrzymywania olejków eterycznych. Wszystkie te surowce są pozyskiwane w zrównoważony sposób, z poszanowaniem środowiska i bez szkody dla zwierząt, co stanowi dodatkową korzyść dla świadomych konsumentów. Ponadto:
- naturalne kosmetyki, w przeciwieństwie do konwencjonalnych, nie zawierają agresywnych składników, takich jak m.in. GMO, ropa, parabeny czy pestycydy. W ich produkcji unika się syntetycznych substancji zapachowych czy barwników, które mogłyby podrażnić naszą skórę,
- w produktach kosmetycznych, poza ekstraktami czy masłami roślinnymi, są również „ukryte” witaminy i minerały, które odżywiają skórę, komórki macierzyste orchidei, roślinne kompleksy anti-aging, naturalne oleje, które doskonale nawilżają naszą skórę i pięknie pachną,
- produkty pochodzenia roślinnego są minimalnie przetworzone, tak aby wiązały różne składniki, zachowały ich wygląd, i co ważne, wszystkie ich właściwości. Nie są testowane na zwierzętach.
Skąd mamy mieć pewność, że naturalny = bezpieczny? Za to odpowiedzialne są laboratoria i pracujący w nich specjaliści, którzy potrafią wydobyć z natury to, co w niej najcenniejsze, skuteczne i zarazem bezpieczne.
Czym są kosmetyki organiczne?
Kosmetyki organiczne również bazują na naturalnych składnikach, ale można powiedzieć, że w ich przypadku producenci idą o krok dalej – kładą nacisk na surowce pochodzące z organicznych upraw, które są uprawiane bez stosowania sztucznych pestycydów, herbicydów, osadów ściekowych, GMO i innych substancji syntetycznych – ponad 90% komponentów musi pochodzić z kontrolowanych upraw organicznych.
Kosmetyki te muszą spełniać rygorystyczne kryteria w zakresie bezpieczeństwa zwierząt i środowiska. Podstawą są certyfikaty nadawane przez organizacje, takie jak NaTrue, Ecocert czy USDA.
W przypadku kosmetyków organicznych również materiały użyte do wyprodukowania ich opakowań są przetwarzane w kierunku materiałów biodegradowalnych.
Podsumowując:
- składniki kosmetyku nie mogą pochodzić od roślin i zwierząt modyfikowanych genetycznie,
- nie powinien zawierać emulgatorów PEG, parabenów, silikonów czy pochodnych ropy naftowej,
- produkcja kosmetyku nie może niekorzystnie oddziaływać na środowisko, również opakowanie powinno być ekologiczne,
- nie może być testowany na zwierzętach.
Sprawdź: Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?
Kosmetyki naturalne a kosmetyki organiczne – czym się różnią?
Zaczynamy świadomie wybierać produkty, bo wiemy, że jest to ważne dla naszej skóry, zdrowia i… planety. Coraz większą popularność wśród kosmetyków zdobywają produkty naturalne i organiczne. Mają wiele cech wspólnych, takich jak „czysty” skład, poszanowanie środowiska, bogactwo składników roślinnych, które wykazują dużą skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ minimalizują ryzyko podrażnień i alergii. Są jednak między nimi różnice.
Zanim podejmiesz właściwą dla siebie decyzję, sprawdź, jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a organicznymi.
- Kosmetyk organiczny, w przeciwieństwie do naturalnego, musi posiadać ważny certyfikat, będący potwierdzeniem, że zawarte w nim składniki ściśle spełniają wszelkie standardy jakości.
- Naturalne i organiczne kosmetyki produkowane są ze składników naturalnych, różnica polega jednak na tym, że produkty organiczne muszą pochodzić wyłącznie z organicznych upraw.
- Kosmetyki naturalne mogą zawierać niewielką ilość konserwantów syntetycznych, ale muszą być one identyczne z naturalnymi, np. kwas salicylowy. Z kolei kosmetyki organiczne mogą mieć w składzie substancje syntetyczne, jednak w ilości nie większej niż 5%.
Kosmetyki naturalne a organiczne kosmetyki – które są lepsze dla skóry?
Naturalne a organiczne – tak naprawdę ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji. Szukając kosmetyku z dobrym i „czystym” składem, na bazie substancji pochodzenia roślinnego, możesz śmiało wybrać produkt naturalny, który powstaje z poszanowaniem środowiska, a przede wszystkim jest doskonałym sprzymierzeńcem naszej skóry. Nadają się one do każdego typu skóry, również wrażliwej.
Kosmetyki organiczne są bardzo podobne, z tą różnicą, że ich tworzenie opiera się o ideę organicznej produkcji, dbania o dobrostan zwierząt i środowisko.
Jeśli nie musisz mieć kosmetyku z certyfikatem, śmiało wybierz naturalny – on także nie ma agresywnych substancji, chemicznych zapachów i GMO.