Hydrolat w kosmetykach jako baza produktu – jak działa?

Hydrolat powstaje w trakcie produkcji olejków eterycznych. Za sprawą destylacji powstają czyste esencje roślinne, na które składają się rozpuszczalne cząstki roślinne oraz śladowe ilości olejków eterycznych. Oznacza to, że hydrolat, tak jak olejek eteryczny, zawiera cenne właściwości odżywcze i nawilżające, jednak jest delikatniejszy i może być stosowany do każdego rodzaju skóry.

Naturalne hydrolaty funkcjonują także pod nazwą wody kwiatowe czy wody roślinne.

Hydrolat wyróżnia się przede wszystkim lekką konsystencją oraz bogactwem witamin i łatwo wchłanialnych składników odżywczych. Dlatego naturalny hydrolat to o wiele więcej niż tylko kolejny składnik kosmetyku – jego prawdziwą moc synergii odkrywamy dopiero, gdy wykorzystujemy go jako bazę produktów do pielęgnacji skóry.

Hydrolat jako baza w kosmetykach naturalnych Phenomé

Phenomé jest jedną z niewielu firm w Polsce, która stosuje innowacyjne rozwiązanie w kosmetyce naturalnej, wykorzystując w swoich produktach w 100% wody roślinne zamiast zwykłej wody. Zastosowanie hydrolatów jako bazy do wszystkich kosmetyków to ciągle rzadko spotykane rozwiązanie, ponieważ jest znacznie droższe niż produkcja oparta o wodę. Jednak badania potwierdzają, że taki skład nie tylko dodatkowo odżywia i nawilża skórę, ale nawet znacznie wzmacnia działanie pozostałych składników. Dobrze skomponowane substancje aktywne na hydrolatach przynoszą szybkie, a jednocześnie długotrwałe rezultaty.

Jak używać hydrolat?

Jak stosować hydrolat, żeby w pełni skorzystać z jego działania? Ze względu na to, że jest on bezpieczny nawet dla skóry wrażliwej, hydrolat może być stosowany w kosmetykach do każdego typu cery. Jednak to profesjonalnie skomponowany z innymi czynnymi składnikami dogłębnie zadba o Twoją skórę i przywraca jej równowagę. Zaufaj specjalistom Phenomé, którzy tak dobrali hydrolat do każdego kosmetyku, by odpowiadał na najważniejsze potrzeby każdego rodzaju skóry. Nasze kosmetyki często zawierają więcej niż jeden hydrolat, ekspercko łącząc ze sobą luksusowe składniki aktywne i tworząc witaminowy koktajl. Ze względu na ich niezwykłe bogactwo najczęściej sięgamy po hydrolat różany i hydrolat aloesowy.

Kiedy używa się hydrolatu?

Hydrolat nie obciąża skóry, dlatego oparte na nim lekkie kosmetyki to lepsze rozwiązanie niż kolejna dawka gęstego kremu. Zmęczoną skórę spryskaj na przykład rewitalizującym tonikiem do twarzy BRILLIANT, który łączy hydrolat aloesowy z regenerującymi wyciągami. Spragniona skóra z wdzięcznością wchłonie nawilżenie i składniki odżywcze hydrolatu, a Ty poczujesz się odświeżona.

Hydrolat – działanie

Naturalne hydrolaty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ odżywiają, odświeżają i nawilżające. Wody roślinne można pozyskiwać z każdej rośliny wykorzystywanej do produkcji kosmetyków, dlatego właściwości hydrolatów różnią się w zależności od tego, z jakiej rośliny powstały. Łączy je działanie nawilżające, odświeżające i odżywcze.

Hydrolat do twarzy

Hydrolat znajduje zastosowanie na każdym etapie pielęgnacji skóry twarzy – od demakijażu po krem nawilżający. To naturalny sposób na bardziej promienną, lepiej odżywioną skórę, a najlepsze jest to, że za sprawą naturalnego pH stymuluje organiczne procesy regeneracji skóry, zamiast przytłaczać ją syntetykami.

Hydrolat do włosów

Warto stosować kosmetyki oparte o hydrolaty także do pielęgnacji włosów, ponieważ je nawilża i odżywia cebulki włosów. Wody kwiatowe i roślinne będą szczególnie pomocne, kiedy Twoje włosy są wystawione na działanie szkodliwych czynników bardziej niż zwykle, na przykład podczas regeneracji po zimie albo w letnie upały.

Hydrolat a tonik

Hydrolat to produkt o pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry, dzięki czemu przywraca jej równowagę. Stanowi zatem doskonałą bazę do toników. Z kolei właściwości oczyszczające czynią wodę kwiatową czy roślinną rewelacyjnym składnikiem produktów przeznaczonych do demakijażu i oczyszczania twarzy, jak płyn micelarny.

Jednak sam hydrolat może być zbyt łagodny dla skóry narażonej na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego warto połączyć jego działanie z innymi aktywnymi składnikami, jak to zrobiliśmy w toniku nawilżającym do twarzy ENLIVENING. Zawiera on aż trzy naturalne hydrolaty, a dodatkowo ma w swoim składzie drogocenne olejki eteryczne z róży damasceńskiej

.

Rodzaje hydrolatów – jaki hydrolat dobrać do skóry wrażliwej, a jaki do tłustej?

W naturalnej pielęgnacji najczęściej wykorzystuje się:

Hydrolat z róży

To bardzo popularny hydrolat do twarzy, ponieważ ma dobroczynne właściwości dla wszystkich rodzajów cery. Ta niezwykła woda kwiatowa czerpie swoje bogactwo składników odżywczych z destylacji m.in. róży damasceńskiej, czyli najbardziej luksusowego surowca produktów do cery dojrzałej. Woda różana dba o jędrność skóry, wygładza zmarszczki i działa antyoksydacyjnie. Sprawdza się również do pielęgnacji skóry wrażliwej, ponieważ łagodzi zaczerwienienia i szybko przynosi ulgę podrażnieniom. Z kolei właścicielki cery tłustej i cery trądzikowej pokochają go za właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest to również niezbędnik do pielęgnacji cery suchej, ponieważ błyskawicznie i długotrwale nawilża oraz regeneruje. Wreszcie, hydrolat różany warto włączyć do rutyny cery naczynkowej, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne oraz poprawia koloryt skóry. https://www.phenome.eu/pl/blog/cera-naczynkowa-pielegnacja-hydrolatem-rozanym-phenome

Hydrolat aloesowy

Jego właściwości przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające czynią z niego niezbędnik do pielęgnacji cery wrażliwej i cery suchej. Jednak na tym nie koniec jego mocy – ten hydrolat jest przeznaczony do każdego typu skóry, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne, silnie regeneruje i stymuluje produkcję kolagenu.

Hydrolat rumiankowy

kojąca woda kwiatowa działa antyseptycznie, przez co skutecznie niweluje zaczerwienienia i podrażnienia.

Hydrolat z zielonej herbaty

Wykazuje właściwości tonizujące, reguluje wydzielanie sebum i minimalizuje podrażnienia, a zatem jest błogosławieństwem dla skóry mieszanej i ze skłonnościami do przetłuszczania się.

Hydrolat z melisy

Działa jak tonik, zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia.

Hydrolat neroli, czyli z kwiatu pomarańczy

Poprawia elastyczność skóry, łagodzi podrażnioną skórę i opóźnia oznaki starzenia się skóry, skorzysta na nim zwłaszcza cera mieszana.

Hydrolat lipowy

Łagodzi podrażnienia i zwalcza wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Hydrolat z kocanki

Przeznaczony zwłaszcza do cery naczynkowej, wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje widoczność zmian skórnych. Dodatkowo, łagodzi podrażnienia i reakcje alergiczne oraz niweluje opuchliznę.

Pozostaje już tylko zdecydować, jakiego efektu oczekujemy. A następnie sięgnąć po naturalne kosmetyki oparte na mocy hydrolatów.