W pogoni za gładką i świetlistą skórą coraz więcej z nas sięga po peeling do twarzy. I nie ma się co dziwić, dobry peeling do twarzy może dać Ci szereg korzyści, co udowodniły różnorakie badania. Czy jednak wiesz jak go stosować, aby w pełni wykorzystać ukrytą w nim moc?
Peeling do twarzy – korzyści i wskazania do stosowania
Złuszczanie, czyli to, co zrobić może dla Ciebie dobry peeling do twarzy, to proces usuwania starych, martwych komórek naskórka, które przywierają do zewnętrznej powierzchni skóry. W medycynie i kosmetyce profesjonalnie nazywa się ten proces eksfoliacją. Daje on szereg korzyści, takich jak odtykanie zapchanych porów, usuwanie zanieczyszczeń i mikroorganizmów, a także pomoc w wyprowadzaniu nowopowstałych komórek na powierzchnię, czyli wsparcie zdrowej, naturalnej regeneracji skóry.
Z powyższych powodów peeling do twarzy polecany jest szczególnie osobom:
- Ze skórą trądzikową – wytwarza ona aż pięć razy więcej martwych komórek skóry niż przeciętnie! Odpowiednio dobrany peeling do twarzy trądzikowej skutecznie zapobiega zatykaniu się mieszków włosowych przez martwe komórki skóry, czyli pomaga usunąć przyczynę trądziku.
- Ze skórą dojrzałą – wraz z wiekiem w skórze nie tylko zmniejsza się produkcja kolagenu, ale i spowolnieniu ulega obieg krwi. Złuszczanie starszych komórek ze skóry jest trudniejsze, co sprawia, że cera staje się matowa. Jako że peeling do twarzy stymuluje naturalną odnowę komórek i nadaje skórze blasku, to skóra dojrzała naprawdę może na tym skorzystać.
- Ze skórą odwodnioną – brak wilgoci prowadzi do załamania ochronnej bariery komórkowej, pozostawiając skórę napiętą. Jeśli dostrzegasz przesuszenie skóry, zastosuj np. łagodny enzymatyczny peeling do twarzy – dzięki złuszczeniu obumierających komórek naskórka, nawilżające składniki z tego kosmetyku lub kremu, który zastosujesz po nim, będą mogły głębiej wniknąć w skórę.
- Z przebarwieniami skóry – stosowanie peelingu pomaga szybciej usunąć przebarwione komórki i rozjaśnić plamy pigmentacyjne na skórze.
- Ze skórą z fotouszkodzeniami – skóra często wystawiana na działanie promieni UV wydaje się grubsza i mniej elastyczna, za co odpowiadają m.in. zmiany we włóknach kolagenowych. Peeling do twarzy pomaga w tym przypadku wyeliminować te nieprawidłowe, uszkodzone przez słońce komórki, co może okazać się dobrą profilaktyką przed rakiem skóry.
Enzymatyczny vs. mechaniczny peeling do twarzy
Jeśli własnoręcznie chcesz wykonać peeling twarzy, wykorzystując dostępne na rynku kosmetyki, to możesz wziąć pod uwagę dwa popularne rodzaje złuszczania:
- mechaniczne – polega na fizycznym szorowaniu skóry delikatnym materiałem złuszczającym, np. ziarnami kawy, drobinkami ryżu lub kryształkami cukru czy soli (przykładowe kosmetyki z tej grupy to m.in. peeling gruboziarnisty do twarzy, peeling kawowy do twarzy, peeling cukrowy do twarzy)
- enzymatyczne – za eksfoliację odpowiadają tu roślinne lub owocowe enzymy, które delikatnie rozpuszczają białka, tworzące zewnętrzną warstwę skóry. Enzymatyczny peeling do twarzy, taki jak np. nasz niezawodny, w pełni naturalny , nie podrażnia skóry, ani nie narusza jej naturalnego pH, stąd stosować go mogą nawet osoby z cerą wrażliwą i skłonną do alergii.
Jak stosować peeling do twarzy
W zależności od producenta i rodzaju kosmetyku instrukcja stosowania peelingu może się nieco różnić, dlatego zawsze najpierw przeczytaj dokładnie informacje zawarte na opakowaniu. Poniżej prezentujemy najlepsze praktyki stosowania peelingu enzymatycznego. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo tego produktu, używać go może każdy bez względu na posiadany typ cery.
Jak stosować enzymatyczny peeling do twarzy krok po kroku:
- Dokładnie umyj twarz.
- Osusz ją ręcznikiem.
- Na oczyszczoną skórę nałóż enzymatyczny peeling do twarzy, omijając okolice oczu.
- Jeżeli masz skórę tłustą, pozostaw go na 10 minut, a jeżeli wrażliwą na 5.
- Dokładnie zmyj peeling z twarzy.
- Następnie, przetrzyj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający, regulujący lub inny, który najlepiej zaspokaja potrzeby Twojej cery.
Dobry peeling do twarzy = peeling dobrany do Twojego typu cery
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jednym z najmniej podrażniających kosmetyków z tej rodziny jest enzymatyczny peeling do twarzy. Stosować go mogą nawet osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną, naczynkową i trądzikową. Jeżeli masz cerę normalną lub mieszaną, to naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie byś również po niego sięgnęła, ale możesz też zastosować peeling drobnoziarnisty do twarzy. Z kolei gruboziarnista wersja tego kosmetyku nadaje się przede wszystkim do cery tłustej