Pielęgnacja włosów latem

Wszystkie kochamy lato, warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że świadoma pielęgnacja włosów o tej porze roku jest szczególnie potrzebna. Promieniowanie słoneczne może sprawić, że włosy staną się przesuszone i zniszczone. Istnieje jednak kilka sposobów, aby temu zapobiec.

Wpływ słońca na włosy

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego pielęgnacja włosów latem jest tak ważna? Wszystkiemu winien jest wpływ promieniowania UV, na które jesteśmy bardziej wystawione, ciesząc się doskonałą pogodą na zewnątrz.

Promieniowanie słoneczne to jeden z czynników atmosferycznych uznawanych za wroga włosów. Powoduje ono niszczenie warstwy korowej i odchylanie się łusek. Może to doprowadzić nie tylko do przesuszenia, ale i uszkodzenia cennych aminokwasów. Efektem tego jest utrata sprężystości, miękkości i blasku. Przebywanie przez długie godziny na słońcu bez nakrycia głowy grozi nie tylko udarem, ale i tym, że Twoje włosy stracą połysk, staną się suche i widocznie zniszczone. Wówczas długotrwała regeneracja włosów specjalistycznymi maskami może okazać się koniecznością.

Pielęgnacja włosów latem: 5 sposobów

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby chronić włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i dostarczyć im odpowiedniego wsparcia.

Pielęgnacja włosów latem – podstawowe zasady:

  1. Zakrywaj włosy przed słońcem – noś słomkowe kapelusze i chusty.
  2. Gdy przebywasz na plaży lub nad jeziorem, nanieś na włosy krem z filtrem UV.
  3. Stosuj naturalne szampony bez SLES i SLS, które nawilżają włosy i skórę głowy (np. delikatny szampon Phenomé ).
  4. Nie susz włosów na słońcu (woda skupia promienie słoneczne jak soczewka – wytwarzają się wówczas wolne rodniki, które doprowadzają do szybszego osłabienia kosmyków).

Cenna porada (sposób nr 5): Jeśli zauważysz pierwsze oznaki przesuszenia lub rozdwojone końcówki, niezwłocznie włącz do swojej letniej pielęgnacji włosów kosmetyki, które silniej nawilżą i zregenerują włosy niż normalnie używane odżywki. Doskonale nadają się do tego olejki do włosów (przede wszystkim olej kokosowy) oraz maski do włosów, które zawierają kombinację olejków, masła Shea i proteiny (owsa, jedwabiu, keratyny lub soi).

Wystarczy, że nałożysz je 1-2 razy w tygodniu na lekko wilgotne włosy na 15 minut (lub 30-40, jeśli Twoje włosy są mocno zniszczone). Z masek, które pozostawiają przyjemny, ochronny film na włosach, ale ich nie obciążą, zainteresować Cię może maska regenerująca włosy Głęboko regenerująca maska do włosów suchych, zniszczonych i puszących się REGENERATING.

Świadoma pielęgnacja włosów wynika również z tego, że znasz swój typ porowatości włosów

Nieco inne potrzeby latem mają włosy wysokoporowate i niskoporowate. Wysokoporowate włosy są najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV, bo ich łuska z natury jest już rozchylona, czyli bardziej podatna na utratę nawilżenia i niszczenie. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest zdecydowanie bardziej wymagająca, stąd warto wiedzieć, jaki typ włosów posiadasz.

Włosy wysokoporowate rozpoznasz po tym, że:

  • są matowe (brak im połysku)
  • są suche
  • są szorstkie w dotyku
  • lubią się puszyć
  • często się plączą i kołtunią
  • mają tendencję do rozdwajających się końcówek.

Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz też wykonać swoisty eksperyment: nalej wody do szklanki i sprawdź, czy włos szybko opada na dno. Jeśli tak, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest wysokoporowaty. Niskoporowate włosy zazwyczaj dłużej utrzymują się bliżej powierzchni wody.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych na lato

Włosy wysokoporowate zasługują na szczególną pielęgnację latem.

Spośród wszystkich zasad, jakie opisaliśmy w sekcji Pielęgnacja włosów latem, najważniejsze dla wysokoporowatych włosów jest stosowanie naturalnych olejków roślinnych. Regularne ich nakładanie może poprawić nawilżenie trzonu i zapobiec łamaniu się włosów. Ogranicza również powstawanie rozdwojonych końcówek we włosach i ułatwia ich rozczesywanie.

Ponadto, pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna objąć również to, że:

  • delikatnie masujesz skórę głowy podczas mycia włosów
  • nie kładziesz się spać z mokrymi, rozpuszczonymi włosami (wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, a gdy śpisz, naturalnie ocierasz kosmyki o poduszkę, co narusza łuski włosów)
  • raz na tydzień używasz maski zakwaszającej do włosów (pomaga ona domknąć łuski).

Pielęgnacja włosów średnioporowatych na lato

Chociaż są mniej wymagające i zdrowsze od narażonych na zniszczenie włosów wysokoporowatych, tego typu włosy również potrzebują Twojej opieki. Jeśli nie zaspokoisz ich potrzeb, mogą zacząć wykazywać cechy włosów wysokoporowatych.

Nadmierne używanie obciążających produktów do stylizacji powoduje pogorszenie ich stanu. Także częste zabiegi wykorzystujące wysoką temperaturę, jak suszenie, prostowanie czy kręcenie mogą szybko zniszczyć Twoje włosy. Dodatkowo, warto chronić je od wpływu słońca i mrozu. Jeśli farbujesz włosy, pamiętaj, by używać dedykowanych im ochronnych kosmetyków.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych na lato

Również włosy niskoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji. Mimo że to zdrowe, silne włosy, trudno o nie zadbać, ponieważ składniki kosmetyków pozostają na powierzchni włosa i go przeciążają. To w efekcie może doprowadzić do przetłuszczania.

Włosy niskoporowate rozpoznasz po tym, że:

  • trudno je ułożyć
  • łatwo się przetłuszczają
  • mają skłonności do łupieżu
  • często wykazują się przesuszonymi końcówkami
  • wypadają w nadmiarze
  • są błyszczące
  • długo schną po umyciu

Jeśli Twoje włosy są ciężkie i oklapnięte, potrzebujesz szamponu oczyszczającego z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Ważne, by omijać SLES, SLS i parabeny, które podrażniają i przesuszają skórę. Taka reakcja może wywołać łupież. Szampon do włosów niskoporowatych powinien więc zadbać o równowagę skóry głowy. Oprócz dogłębnego oczyszczania, dobrze, aby również delikatnie nawilżał.

Szampon Phenomé Rebalance na bazie bezpiecznych czynników myjących oraz organicznych ekstraktów łagodzi podrażnioną skórę głowy. Rewitalizuje przesuszone końcówki, a Twoje włosy stają się miękkie i podatne na układanie.

W przypadku włosów niskoporowatych mniej znaczy więcej. Dlatego zamiast codziennej odżywki postaw raczej na cotygodniową maskę.

Maska Phenomé Purifying z białej glinki, proszku ryżowego i zmielonych migdałów oczyszcza włosy z nadmiaru sebum i środków do stylizacji oraz złuszcza skórę głowy. Po takim zabiegu Twoje włosy będą lekkie, uniesione u nasady i nawilżone.

Jeśli masz niskoporowate włosy:

  • unikaj silnie działających środków do stylizacji, jak żele, woski i pasty modelujące
  • wybieraj naturalne produkty, które nie podrażniają skóry
  • nawet w przypadku przetłuszczających się włosów nie zapominaj o delikatnym nawilżeniu.