Masło shea jest popularnym składnikiem kosmetyków z wyższej półki do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jakie ma działanie i czy warto je stosować?

Masło shea – co to jest?

Masło shea, nazywane inaczej karité, wytwarzane jest z owoców afrykańskiego drzewa masłowego. To produkt luksusowy, ponieważ drzewa tego gatunku zaczynają owocować dopiero po 20 latach, a ich każdy kolejny cykl trwa 2-3 lata. Co więcej, wytwarzają one rocznie zaledwie 20 kg owoców, z czego można otrzymać około 1,5 kg cennego masła.

W jaki sposób masło shea pielęgnuje skórę?

Masło shea jest źródłem wartościowych składników odżywczych:

Masło shea w kosmetykach do twarzy i ciała zrobiło furorę, ponieważ:

Masło shea jest też wyjątkowo skuteczne, jeśli zmagasz się z pękającymi piętami albo przesuszoną, podrażnioną skórą dłoni.

Masło shea ma również szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów, ponieważ wygładza ich włókno, zamyka łuski i zapobiega puszeniu się. Dodatkowo, stosując masło shea na włosy, dodamy im połysku i miękkości oraz zregenerujemy przesuszone i przeciążone farbowaniem czy zabiegami termicznymi kosmyki.

Do jakiej cery polecane są kosmetyki z masłem shea?

Intensywne działanie nawilżające, natłuszczające i regeneracyjne sprawia, że po masło shea chętnie sięgają osoby o skórze suchej, wrażliwej, a nawet atopowej. Właścicielki delikatnej cery docenią także jego kojące oraz gojące właściwości. Dodatkowo, masło shea skutecznie redukuje nieprzyjemne zaczerwienienia.

Z kolei osoby o cerze tłustej albo mieszanej ucieszy wiadomość, że kremy z masłem shea nie obciążają skóry.

Co więcej, olejek z masła shea wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego znajdziemy go często w produktach przeznaczonych do cery problematycznej.

Także kobiety o cerze dojrzałej kochają kremy do twarzy z masłem shea za redukcję zmarszczek oraz spowalnianie działania wolnych rodników.

Czy masło shea jest komedogenne i co się z tym wiąże?

Komedogenność czy też rating komedogeniczny to nic innego, jak skłonność danego składnika do zatykania porów. Taka właściwość grozi powstawaniem pryszczy.

Komedogenność mierzy się w 6-stopniowej skali od 0 do 5. Na szczycie tej listy znajdują się oleje i masła.

Na szczęście, masło shea pomimo swojej bogatej, tłustej konsystencji jest wyjątkiem i wykazuje komedogenność na poziomie 0–2. Oznacza to, że jego skłonność do blokowania gruczołów łojowych jest bardzo niska.

Czym się różni masło rafinowane od nierafinowanego?

Rafinacja polega na fizycznym albo chemicznym oczyszczaniu produktu w celu przedłużenia jego okresu przydatności do spożycia. Jednak skutkiem ubocznym tego procesu jest utrata części właściwości poddanego obróbce produktu. Z tego powodu za najcenniejsze uważa się nierafinowane masło shea tłoczone na zimno.

W jakich produktach znajdziesz masło shea?

Kremy z masłem shea:

Masło shea do ciała:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *